پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸
خانه / ترفند ها / ۵ نکته برای سازگاری با زندگی دانشجویی

۵ نکته برای سازگاری با زندگی دانشجویی

موفقیت در دانشگاه هدفیست که شما رو به دانشگاه میکشونه و این دقیقا زمانیست که شما با تغییرات زیادی توی زندگیتون مواجه میشید که شاید اصلا انتظارشو نداشته باشید، مخصوصا اگر چمدونتونو بسته باشید تا برای ادامه تحصیل به یه شهر دیگه برید، تا به خودتون بیاید میبیند توی یه دنیای جدید کاملا تنها هستید؛

دنیایی پر از آزادی و هیجانات مختلف مثل غم، تنهایی و نگرانی که البته داشتن چنین احساساتی تا حدی طبیعیه! در این مقاله از سایت دورمی باکس نکاتی رو پیشنهاد میکنیم تا از دلسردی و نا امیدی زندگی دانشجویی دوری کنید و از دوران دانشجوییتون لذت ببرید.

۱- تجربیات جدید رو با فکر باز بپذیرید

محیط جدید، هم اتاقی جدید، موقعیت های تازه! همه چیز متفاوته. وقتی شما برای اولین بار وارد دانشگاه میشید بهترین راه برای کنار اومدن با این تغییرات اینه که با آغوش باز اونا رو بپذیرید. انتظار موقعیت ها و مسئولیت های جدید رو داشته باشید که کم کم به زندگی روزمرتون تبدیل بشن و برای ملاقات آدم های جدید و شنیدن دیدگاه های متفاوت با روی باز آماده باشید.

دانشگاه فقط محدود به درس خوندن و یاد گرفتن تئوری ها و قوانین کتاب ها نمیشه بلکه بخش عظیمی از دانشگاه مربوط به کشف موضوع های تازه، پیدا کردن دوست های جدید و آشنایی با آدم هایی با فرهنگ ها و گذشته های متفاوته.

موفقیت در دانشگاه

نکته: همیشه، همه چیز اونجوری که ما تصور میکنیم پیش نمیره، پس منتظر غیرمنتظره ها باشید! این نگاه به ما کمک میکنه که شرایط خاص و دیگران رو بهتر درک کنیم.

     ۲- با همسالان خودتون ارتباط برقرار کنید

شما ممکنه توی یه محل جدید و غریبه باشید ولی تنها نیستید! سر صحبت رو با کسی که توی کلاس کنارتون نشسته یا بچه هایی که توی خوابگاه از کنارشون رد میشید بازکنید، انتظار نداشته باشید که همون اول یه رابطه دوستی تشکیل بدید ولی نگران نباشید بالاخره کسایی رو که با شخصیت و علایق شما جور باشند پیدا میکنید. در این بین از آشنایی با افراد جدید لذت ببرید و آماده شناختن غریبه ها باشید!

موفقیت در دانشگاه

نکته: یادتون باشه که همکلاسی و هم اتاقیتون هم تازه وارده، ممکنه تبدیل به دوست های نزدیکی نشید ولی از اونجایی که قراره چند سالی باهم باشید، اینکه همدیگه رو بهتر بشناسید احتمالا ایده ی خوبیه!

     ۳- به یک گروه ملحق شید

یکی از راه هایی که میتونه فضای دانشگاه رو به حس و حال خونه نزدیک کنه شرکت توی فعالیت ها یا پیوستن به گروه ها و انجمن هاییه که میتونه برای شما جذاب باشه. دانشگاه پر از گروه های ورزشی، فرهنگی، هنری و سیاسیه که کافیه کمی وقت بذارید و گروه مناسب خودتونو پیدا کنید.

موفقیت در دانشگاه

نکته: یه سر به انجمن های دانشجویی بزنید و لیست گروه ها و فعالیت های دانشجویی رو ازشون بخواید.

     ۴- زمانتون رو مدیریت کنید

با این همه فعالیت های فوق برنامه و جذاب دانشگاه خیلی راحت ممکنه زمان از دستتون بره، ولی فراموش نکنید وظیفه اصلی شما درس خوندنه! برای موفقیت در دانشگاه برنامه درسیتون رو مرور کنید و تاریخ پروژه ها و امتحانات درس های مختلف رو یادداشت کنید،

میتونید از تقویم های آنلاین استفاده کنید تا این تاریخ ها رو مدام به شما یادآوری کنند.یه برنامه ریزی دقیق برای درس خوندن بریزید تا مطمئن شید که همه چیو برای دقیقه ۹۰ نمیذارید چون برخلاف دبیرستان این روش توی دانشگاه جواب نمیده!

موفقیت در دانشگاه

نکته: شما به زمان های تفریح و استراحت هم نیاز دارید پس زیادی هم غرق درس خوندن نشید!

    ۵- مواظب خودتون باشید

افزایش آزادی باعث افزایش مسئولیت های فردی شما میشه؛ و با این همه کاری که در دوران دانشجویی روی سرتون آوار میشه خیلی راحت ممکنه خسته و ناامید بشید، یا احساس کنید که زیادی از خودتون کار میکشید و از زندگیتون لذت نمیبرید.اگر تامین هزینه ها هم برعهده خودتون باشه که دیگه هیچی!

خستگی و نگرانی و استرس زیاد میتونه منجر به مریضی و افسردگی بشه، پس خواب و استراحت کافی داشته باشید و حتما برای ورزش کردن و خوش گذرونی زمان بذارید.

موفقیت در دانشگاه

نکته: اگرچه سفارش پیتزای آخر شب خیلی وسوسه کننده است یا خوردن هر روز کنسرو میتونه راه فراری از آشپزی کردن باشه، ولی از خوردن غذاهای سالم و مفید غافل نشید تا مجبور نشید پول و وقت با ارزشتونو صرف دکتر و دارو کنید.

همچنین ببینید

موفقیت در دانشگاه

موثرترین راهکارهای مدیریت زمان در دوران دانشجویی

موفقیت در دانشگاه مث تردستی کردن میمونه، ۴ تا توپو تصور کنید که دادن دستتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *