پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸
خانه / ترفند ها / اهمیت داشتن هدف و برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت

اهمیت داشتن هدف و برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت

موفقیت در دانشگاه نیازمند داشتن نگرش صحیح، مهارت های مناسب و هوش کافی است که شما ممکنه همه ی اینها رو داشته باشید اما اگر میخواید از توانایی های خودتون تمام و کمال استفاده کنید، باید مسیر برنامه ریزی شده ای رو مشخص کنید.

دورمی باکس در این مقاله قصد داره چند ترفند ساده برای حرکت هدفمند و برنامه ریزی شده به سمت رسیدن به موفقیت در دانشگاه رو با شما در میون بذاره.

بدانید به کجا میروید

مطمئنا هدف نهایی شما از موفقیت در دانشگاه رسیدن به ثروته. ثروت میتونه از توانایی خرید دانشجویی تا رسیدن به دارایی قابل توجه در آینده نزدیک تعریف بشه.

 در مطالعات گذشته ثابت شده افرادی که اهداف برنامه ریزی شده دارن دو برابر بیشتر از کسانی که چنین برنامه ای ندارن پول بدست می یارن. به علاوه، اونها افراد خوشحالتر و سالم تری هستند و با اعضای خانواده رابطه بهتر و صمیمی تری دارن. 

اونها دوستان بیشتری دارن و از آرامش فکری بیشتر ، امنیت و امید بیشتری برای آینده برخوردارن.

بله اینها نتایج داشتن هدف و برنامه ریزی در زندگی اونم به گفته دانشمندان مطرح دنیاست،  هدف شما نیاز نیست که خیلی بزرگ و دست نیافتنی باشه، رسیدن به موفقیت در دانشگاه و یا مستقل شدن در خرید دانشجویی میتونه هدف اولیه شما در هنگام ورود به دانشگاه باشه.

 و خوب اگر کمی منطقی به این نتایج فکر کنیم میبینیم که دانشمندان خیلی کار شاقی هم نکردند و این کاملا واضحه که رسیدن به هر هدفی نیاز به برنامه ریزی دقیق و مناسب داره، که این عوامل بر داشتن یک زندگی طولانی تر و پر ارزش تر تاثیر میگذاره، راستش من که تا حالا شخص نا امیدی رو ندیدم که اهداف خاص وبلند مدت و برنامه ای برای رسیدن به اونها داشته باشه، شما چطور؟

چند مثال ساده

بیشتر گلف بازان میخواهند که امتیاز خودشون رو کاهش بدن و با یک ضربه توپ را به سوراخ بندازن اما هیچ وقت به عنوان یه هدف خاص به کاهش امتیاز نگاه نمیکنند

یا اینکه خیلی از افراد آرزوی خونه دار شدن رو دارن اما رسیدن به خونه رویاهاشون رو هدف خود نمیدونن و برنامه کاربردی ای برای دستیابی به اون طراحی نمیکنن.

خوب شایدبعضی ها در برنامه ریزی موفق نباشند چون چنین چیزی هرگز بهشون آموزش داده نشده یا شایدم موضوع اینه که هیچ وقت چیزی درباره ی تعیین هدف نشنیدن!

حالا بذارید چند تا داستان واقعی درباره ی معجزه یادگیری تنظیم اهداف براتون تعریف کنم:

سرایداری ۲۱ ساله در بیمارستانی در تگزاس کار میکرد، و طی سالها صاحب خونه ای نشد، البته شاید هم اصلا در فکر خریدن خونه ای نبوده چون فکر میکرد هیچ وقت پول کافی نخواهد اشت.

در برنامه ی آموزشی – استراتژی های موفقیت – که بیمارستان برگزار کرد اون یاد گرفت که چطوری باید یکسری اهداف رو برای زندگیش تنظیم کنه. اون ترفیع نگرفت، حقوقش هم زیاد نشد و خبری از پاداش هم نبود، اما خونه خرید!

حالا از شما میپرسم: امروز که بیمارستان به جای دادن ماهی و یکسری پاداش و مزایای زودگذر ماهی گیری رو به اون سرایدار یاد داد، باعث نمیشه که اون کارمند وفادارتر، خوشحالتر و با بهره وری بهتری براشون بشه؟ فکر نمیکنم جواب این سوال نیاز به فکر کردن داشته باشه!

داستان بعدی رو میخوام از یک گلف باز درجه یک بگم، تونی گرینر، کسی که بیش از پانزده سال عضو PGA  ( انجمن گلف بازان پیشه کار) بود ولی هرگز با یک ضربه توپ رو به سوراخ نزده بود!

راوی این داستان اینجوری میگه که: وقتی با تونی صحبت کردم،فهمید که هیچ وقت به طور جدی یا به عنوان یه هدف به این کار فکر نکرده بود! اما کمتر از دو ماه بعد از این گفتگو، وقتی این حرکت به هدف گلف بازی تونی تبدیل شد، اون موفق شد، بله به همین راحتی و فقط با تغییر طرز فکرش و تعیین یک هدف ساده، توپ رو با یک حرکت به سوراخ انداخت!

پس شما هم نیاز دارید که یه روز بشینید و با خودتون فکر کنید که واقعا هدف شما از ورود به دانشگاه چیه؟ آیا صرفا هدفتون رسیدن به موفقیت در دانشگاهه؟ یا هدف بزرگتری دارید و میخواید این موفقیت در دانشگاه منجر به موفقیت های بزرگتر در زندگی آیندتون و بعد از پشت سر گذاشتن دوران دانشجویی بشه.

وقتی که تصمیمتونو درباره هدفتون گرفتید باید تمام تمرکز و انرژی خودتون رو روش بذارید و خودتون رو در لحظه رسیدن به اون هدف تجسم کنید و با اعتماد به نفس بالا برنامه ریزی دقیق رو برای رسیدن به خواستتون انجام بدید و سعی کنید در این مسیر از اشتباهات احتمالیتون درس بگیرید.

صحبت پایانی

رسیدن به موفقیت واقعا به همین سادگیه، فقط کافیه بدونید که همه چیز از ذهن شما شروع میشه، اگر ذهن خودتون رو برای رسیدن به موفقیت آماده و منظم کنید  و به آرزوهاتون به عنوان یک هدف جدی نگاه کنید و برای رسیدن بهشون برنامه ریزی کنید، مطمئن باشید ازون به بعد توی سراشیبی مسیر افتادید و ماشین زندگیتون بدون هیچ ترمزی برای رسیدن به موفقیت پیش میره!

همچنین ببینید

موفقیت در دانشگاه

موفقیت در دانشگاه در کنار کسب و کار دانشجویی

موفقیت در دانشگاه و همزمان پیدا کردن شغلی که هماهنگ با برنامه های دانشگاه باشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *