سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸
خانه / ترفند ها / نقش ” نه گفتن ” در موفقیت در دانشگاه

نقش ” نه گفتن ” در موفقیت در دانشگاه

موفقیت در دانشگاه هدفیست که به آسانی ولی با دقت به جزییات بدست میاد، وقتی وارد دانشگاه میشین فعالیت های مختلفی برای ملحق شدن جلوی شما قرار میگیره که بسیاری از اونها ممکنه برای شما جذاب باشن. دانشگاه مکانی هست که شما میتونید با گروه ها، انجمن ها و سازمان های مختلفی آشنا بشید و کارهایی رو انجام بدین که ممکنه هیچ ربطی به درس و دانشگاهتون نداشته باشه.

 مشکل اونجاست که شما ممکنه به خیلی ازین فعالیت ها علاقه داشته باشید، ولی وقتی کار به دانشگاه و کلاس ها و انجام تکالیف میرسه، زمان کافی برای رسیدن به همه ی این کارها رو ندارید! اینجا فقط یک کلمه وجود داره که با گفتنش میتونید این موقعیت ها رو مدیریت کنید و اون چیزی نیست به جز نه! دورمی باکس در این مقاله دلایل نیاز شما به نه گفتن در دانشگاه و روش هایی برای موفقیت در این کار رو با شما در میون میذاره.

چرا ” نه ” گفتن در دانشگاه ضروری است؟

نه شاید مهمترین کلمه در دوران دانشجویی باشه، نه اینکه قبل از اون مهم نبوده، ولی زمانی که شما وارد دانشگاه میشید، پا به محیطی گذاشتید که عملا کنترل و مسئولیت کامل برنامه روزانه اتون دست خودتونه، در نتیجه گفتن نه به یک عمل ضروری برای شما، تبدیل میشه! شرایطی پیش میاد که ممکنه شما احساس تعهد برای شرکت در بسیاری از فعالیت ها و کمک به افراد کنید، و اگر شما به تمام این گزینه ها بله بگید عملا هیچ زمانی برای خوابیدن یا زندگی کردن در طول ترم نخواهید داشت!

پس قبل از اینکه به هر فرصتی پاسخ مثبت یا منفی بدین چند تا سوال مهم رو از خودتون بپرسید: واقعا چه کاری رو میخوام انجام بدم؟ اصلا تو چه کاری خوبم؟ واقعا این کار برام اهمیت داره؟ انجام این کار در هیچ زمینه ای برای رسیدن به موفقیت در دانشگاه به من کمک میکنه؟ به چه چیزی واقعا نیاز دارم و چه خرید دانشجویی ای رو میتونم از لیستم حذف کنم؟

با پرسیدن این سوال ها از خودتون، متوجه میشین که واقعا چه چیزهایی برای شما مهمه و اینکه وقت با ارزشتون رو روی چه فعالیت هایی باید سرمایه گذاری کنید تا به موفقیت در دانشگاه نزدیک بشید.

 باور کنید اگر تمام تلاشتون رو روی چند گزینه منتخب بذارید، خیلی نتیجه بهتری میگیرید تا زمانی که تلاش کمی رو برای چندین فعالیت بذارید، در این مورد مطمئنا کیفیت مهمتر از کمیته پس مطمئن شید که فعالیت هایی رو که واقعا برای شما مهم هستند و به عنوان یک دانشجو میتونن باعث موفقیت شما در دانشگاه بشن رو انتخاب کنید.

سخت ترین زمان برای ” نه ” گفتن چه زمانی است؟

شما باید یاد بگیرین که به تمام فعالیت هایی که در لیست اولویت های شما قرار نداره نه بگین. حتی وقتی که به اون کار علاقه مندین ، یا چیزی رو که واقعا دلتون میخواید بخرید و میخواید به زور توی بودجه خرید دانشجویی خودتون قرارش بدین ،یا زمانی که صحبت از کمک کردن به گروهی از افراد میشه و یا زمانی که دوستتون یا هم اتاقی خوابگاهتون از شما درخواستی رو میکنه، اینها سختترین مواقع برا نه گفتن هستند، برای اینکه شما از ته دل دوست دارید که این کارو انجام بدین. 

اینو فراموش نکنید که هیچ فایده ای در کمک کردن نیست اگر شما نتونید وقت کافی براش بذارید، برای اینکه در این حالت بیشتر از اونی که مفید باشید به خودتون و دیگران ضربه میزنید. پس یاد بگیرید که از پس چه کارهایی میتونید بربیاید و چه کارهایی با برنامه شما متناسب نیست و باید به اونها نه بگید.

حالا اگر بهترین دوستتون از شما بخواد کاری رو باهاش انجام بدین و اون کار با برنامه شما هماهنگ نباشه چی؟ خودتون حدس بزنید، هنوزم باید بگید نه! درسته که هیچ چیز بهتر از گذروندن 

زمان با دوستان و کمک کردن به اونها نیست ، ولی این حرف زمانی درسته که شما زمان و منابع لازم برای این کار رو داشته باشید، اما اگر آخر کارجوری بشه که باعث نا امید کردن دوستاتون بشید، هیچ خوبی ای در این کار برای هیچ کس وجود نداره.

 ممکنه دفعات زیادی در دانشگاه برای شما پیش بیاد که دوستاتون شب قبل از امتحان شما برنامه دور همی بریزن، یا بلیط سینما و کنسرت گرفته باشن و یا حتی از شما دعوت کنن که با هم به افتتحایه یک کافی شاپ یا رستوران برید و با هم شام بخورید، نه گفتن در این شرایط خیلی سخته، ولی اگر اونها واقعا دوستان شما باشن، موفقیت شما در دانشگاه رو بیشتر از هرچیزی میخوان و میفهمن که شما باید درس بخونید، یا نیاز به استراحت دارید و یا فقط در اون شب خاص نیاز به زمانی برای تنها بودن دارید یا حتی اینکه اون ماهه پول اضافه برای خرج کردن !

چگونه نه بگوییم؟

با برای اینکه بتونید به هر چیز و هر کس که نیاز هست نه بگید، باید اول چند ویژگی مهم رو در خودتون پرورش بدین:

۱- اعتماد به نفس و خودباوری خودتون رو برای گرفتن تصمیم درست افزایش بدین.

۲- قبل از تصمیم گیری به پیامدهای مثبت، منفی و خنثی هر تصمیم فکر کنید.

۳- حریم شخصی خودتون رو مشخص کنید، براش ارزش قائل بشید و از اون محافظت کنید.

۴- قاطع باشید، از تردید دست بردارین و تصمیمتون رو عوض نکنید

۵- جواب خودتون رو شفاف بیان کنید، شوخی زیاد ممکنه دیگران رو دچار اشتباه کنه، کاری کنید که نه شما معنی نه و بله شما معنی بله بده.

صحبت پایانی

در آخر میخوام توی چند جمله براتون خلاصه کنم که چرا در دانشگاه گفتن نه ضروریه: چون اگر شما نتونید به بعضی چیزها نه بگید، بعد از مدتی به خودتون میاید و میبینید برنامتون پر از مسئولیت ها و فعالیت های متفرقه ای شده که نه تنها برای رسیدن به موفقیت در دانشگاه به شما کمک نمیکنه بلکه زمان و انرژی شما برای انجام کارهای اصلی و لازم رو هم گرفته. و این باعث میشه که شما روز به روز از هدف اصلی خودتون یعنی موفقیت در دانشگاه دور بشید.

همچنین ببینید

موفقیت در دانشگاه

موفقیت در دانشگاه در کنار کسب و کار دانشجویی

موفقیت در دانشگاه و همزمان پیدا کردن شغلی که هماهنگ با برنامه های دانشگاه باشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *