پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸
خانه / ترفند ها / موفقیت در دانشگاه در ۷ گام

موفقیت در دانشگاه در ۷ گام

موفقیت در دانشگاه دغدغه ذهنیه بسیاری از دانشجوهاست که وقتی بهش فکر میکنی صدها نصیحت کلیشه ای به ذهن آدم میاد: کلاساتو برو، تمریناتو انجام بده، خوب درس بخون و خودتو تو دل استادت جا کن! ولی اینجا میخوایم از یه دیدگاه عمیق تر و دقیق تر به قضیه نگاه کنیم.

همه میدونن که برای موفقیت در دانشگاه لازمه که سر کلاس ها حاضر شن، نمره های خوب بگیرن و در آخرم با بهترین معدل فارغ التحصیل بشن. به همین راحتی، درسته؟! البته قضیه کمی پیچیده تر از این حرفاست.

در حالی که خیلی از دانشجوها با نگاه کردن به افراد موفق تصویر واضحی از پیشرفت در دانشگاه دارن اما دانشجوهایی هم هستند که تا زمانی که بلاخره وارد بازار کار بشن و توی کارشون پیشرفت کنن هیچ ایده ای از استعداد های خودشون ندارند ( تازه اگر همچین روزی برسه!) در این مقاله از سایت دورمی باکس یک سری نکته روزانه برای کمک به این دسته از دانشجوها رو با هم مرور کنیم.

     ۱- مشارکت خودتون رو ثابت کنید

خیلی از استاد ها مخصوصا اونایی که کلاسو بر اساس سوال و جواب پیش میبرن عاشق دانشجوهایی هستند که توی بحث شرکت میکنند، و مطمئن باشید که حاضر جوابی شما البته فقط در موارد علمی، تاثیر زیادی روی نمره پایانیتون داره.

 

موفقیت در دانشگاه

البته فکر نکنید تنها راه اثبات علاقه تون به بحث اینه که توی هر موضوعی اظهار نظر کنید، پس اعتدال رو فراموش نکنید، و دستتونو مدام برای جواب گویی بالا نبرید!

موفقیت در دانشگاه

نکته: همیشه قلم و کاغذ همراهتون باشه و مشغول یادداشت برداری باشید و زبان بدن هم هیچ وقت دست کم نگیرید،کافیه با حرکت چشم ها و سرتون حتی تظاهر به گوش دادن کنید تا واقعا به نظر برسه که با علاقه دارید کلاسو دنبال میکنید!

     ۲- روش کلاسیک رو پیش بگیرید

بهترین راه برای از دست رفتن همه ی تلاش هاتون برای اثبات مشارکت به استاد اینه که در حال زل زدن به صفحه گوشی یا لپ تاپ چشمش به شما بیفته! تنها راه ساده برای حل این مشکل اینه که بیخیال تکنولوژی بشید.

موفقیت در دانشگاه

اگرچه لپ تاپ و تبلت و گوشی این روزا به شما اجازه میده که سریع تر یاداشت بردارید، از تخته عکس بگیرید یا حتی یه نگاه سریع به ویکیپدیا برای اطلاعات اضافه  (و البته سطحی) بندازید، اما تجربه ثابت کرده که یادداشت برداری به روش سنتی قلم و کاغذ تاثیر خیلی بیشتری برای دریافت مفهومی مطالب داره، که خوب البته هدف اصلیه شما برای موفقیت در دانشگاه همینه!

موفقیت در دانشگاه

نکته: این خیال واحی ای که میتونید استادو گول بزنید از سرتون بیرون کنید، مطمئن باشید استاد فرق اس ام اس دادن و یادداشت برداری شما رو میفهمه، پس به جای این همه دردسر کمی پول برای یه دفتر و چندتا خودکار خرج کنید و به روش سنتی دست به کار بشید!

     ۳- هم کلاس هاتون رو بشناسید

هم کلاسی هاتون بهترین منبعی هستند که برای موفقیت در دانشگاه در دسترستونه، پس ازشون استفاده کنید! حتی در کلاس هایی که همه ی کارها و پروژه ها انفرادیست، داشتن یک نفر توی تیمتون همیشه ایده ی خوبیه.

موفقیت در دانشگاه

۵ دقیقه زودتر به کلاس برید و یکی دوتا آشنا پیدا کنید و سر صحبت رو باز کنید. این حقیقت که همه شما یک کلاس رو با هم میگذرونید کلی ایده برای شروع مکالمه بهتون میده!

موفقیت در دانشگاه

نکته: اگر کارت هاتون رو درست بازی کنید، آخر سر حداقل با یک متحد همراه میشید. وقتی که شروع به شناختن همدیگه کنید؛ میتونید به هم توی پروژه های کلاسی دیوانه کننده کمک کنید، یادداشت هاتون رو به اشتراک بذارید و یا وقتی درس ها خیلی پیچیده میشن یه نفرو داشته باشید که با هم، به همه چیز غر بزنید!

     ۴- یک گروه مطالعه تشکیل بدید

بسته به نوع درس، یک گروه مطالعه میتونه کمک بزرگی برای موفقیت در دانشگاه باشه! با نزدیک شدن پروژه ها، میان ترم ها و امتحانات پایانی ممکنه بسیاری از دانشجوها احتمالا به دلیل برنامه ریزی ضعیف پریشون تر از این باشن که به فکر تشکیل گروه برای درس خوندن بیفتن، پس شما کسی باشید که سکان رو به دست میگیره!

موفقیت در دانشگاه

نکته: بعلاوه گروه های مطالعه میتونن ایده های جدیدی برای خلاقیت در درس خوندن به شما بدن، درکنار هم مسایل رو حل کنید و از درس خوندن لذت ببرید.

میتونید برنامه مطالعه گروهی رو روی دیوار انگیزشی اتاقتون داشته باشید تا ذهنتون نظم پیدا کنه.

     ۵- معلم خصوصی بگیرید

بله، بله، میدونم که شما دیگه بچه مدرسه ای نیستید که برای هر درسی که به مشکل خوردید براتون معلم خصوصی بگیرن، ولی باور کنید گرفتن معلم خصوصی توی دانشگاه خیلی ساده تر و کم خرج تر ازین حرفاست!

موفقیت در دانشگاه
 کافیه یه نگاه به اطرافتون بندازید و از افرادی که در دسترس هستند بهترین استفاده رو بکنید، مطمئنا برای بیشتر درس های شما شخصی به عنوان حل تمرین در نظر گرفته شده، یه سال بالایی یا کسی که فارغ التحصیل شده و الان برای انجام تحقیقاتش با استادتون همکاری میکنه، پس این فرد میتونه بهترین گزینه برای حل مشکلات درسیه شما و گرفتن راهنمایی هایی برای بردن دل استادتون باشه.
موفقیت در دانشگاه

نکته: استاد حل تمرین فردیه که روش و اخلاق استاد رو میشناسه و از منابعی اطلاع داره که شاید شما حتی از وجودشون خبر هم نداشته باشید و میتونه بهتون برای گرفتن بهترین نمره کلاس کمک کنه! پس چشم هاتون رو باز کنید و از فرصت هایی که برای موفقیت در دانشگاه وجود داره، استفاده کنید.

     ۶- کمک درخواست کنید نه فرصت!

اگر دلیل شما برای انجام ندادن تکالیفتون اینه که سرتون شلوغ بوده، پس دست نگه دارید و عواقب کار نکردتون رو بپذیرد! اینکه شما توی این هفته ۵ تا پروژه، دوتا امتحان و ۳تا کوییز داشتید و حتی نرسیدید یه غذای درست و حسابی بخورید اصلا دلیل قانع کننده ای برای گرفتن وقت استاد نیست، اونم وقتی که از اول ترم از تمام این تاریخ ها اطلاع داشتید.

موفقیت در دانشگاه

اگر واقعا یه مشکل جدی براتون پیش اومده، خجالت نکشید و اونو با استادتون درمیون بذارید، مطمئن باشید استادتون هم انسانه و میدونه که زندگی میتونه بعضی وقتا غیرمنتظره باشه، پس حداکثر تلاششو برا فرصت دادن به شما میکنه.

موفقیت در دانشگاه

نکته: اینکه به استاد بگید سرتون شلوغ بوده، درواقع توهین به استاد محسوب میشه، اساتید صدها دانشجو، چندین کلاس، جلساتی برای شرکت، و زمان های تایین شده ای برای انتشار مقالاتشون دارند که واقعا تمرینات و امتحانات فشرده شما رو برنامه شلوغی در نظر نمیگیرن.

     ۷- درباره نمراتتون واقع بین باشید

نمره معمولا انگیزه دانشجوها برای موفقیت در دانشگاه هست، ولی این همیشه نکته مثبتی نیست! درواقع کلید موفقیت اینه که خودتون رو همیشه آماده نگه دارید.
سرفصل دروس رو بخونید تا با سیاست ها و نحوه نمره دادن استاد آشنا بشید، و از سال بالایی ها برای پیشرفت در کلاس مشورت بگیرید، و اگر بازهم نمرتون از چیزی که انتظار داشتید کمتر شد اینو در خلوت و با روی خوش با استاد درمیون بذارید!

موفقیت در دانشگاه
بدون در نظر گرفتن اینکه چه احساسی به استاد و نمره ای که گرفتید دارید، منطقی باشید قبل از اینکه مجبورتون کنن منطقی باشید! بیشتر اساتید اگر با اعتراض مودبانه شما رو به رو بشن، دلیل نمره ای که گرفتید رو براتون توضیح میدن و شما رو برای موفقیت در امتحانات بعدی راهنمایی میکنند و البته بعضی مواقع هم ممکنه که توی نمره تون تجدید نظر کنند، ولی زیاد دلتون رو به این بخش خوش نکنید!

 

موفقیت در دانشگاه

نکته: منطقی باشید، با روی خوش اعتراض کنید، و شاید در صورت رفتار دلربا شانس تغییر عقیده استاد رو هم داشته باشید، ولی اگر هم نمرتون دست نخورده باقی موند نا امید نشید، شما به دانشگاه اومدید که یاد بگیرید، و تنها گرفتن نمره خوب به معنی موفقیت در دانشگاه نیست!

همچنین ببینید

موفقیت در دانشگاه

اهمیت داشتن اعتماد به نفس در زندگی

موفقیت در دانشگاه میتونه شروعی باشه برای موفقیت های بزرگتر در زندگی، اگر کمی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *